12 факта за пожара, които трябва да споделите с вашето дете
1. Повечето пожари възникват заради невнимателно боравене с огъня.
2. Затова кибритът не е детска играчка! Както и запалките, лупите и хартията, свещите, бенгалският огън и т.н.
3. Номерът на телефона, на който може да се позвъни в случай на пожар е 112. Най-добре да свалите на смартфона на детето приложение „Мобилен спасител“ с голямо червено копче SOS. При натискане на този бутон приложението само ще набере номера.
4. След отговора на диспетчера трябва да каже причината за позвъняването си, името и фамилията си, както и адресът си. След това точно да изпълнява указанията на оператора.
5. Невинаги огънят може да се потуши с вода. Например, ако гори електрически уред, не трябва да се гаси с вода: може да удари ток. Потушаването на горещи течности също е отделна тема. Така че детето изобщо не трябва да си играе на храбър пожарникар и в случай на възникване на пожар трябва или да съобщи на възрастен, или да се обади на 112.
6. При пожар не бива да се крие: огънят все ще го намери.
7. При пожар не бива да използва асансьора. Трябва да напусне сградата само по стълбите.
8. Ако не може да напусне сградата, трябва да отиде на балкона и да чака да го спасят.
9. Трябва да привлича вниманието към себе си: да крещи, да размахва ярък плат.
10. По време на пожар не трябва да отваря прозореца: това ще усили протока на кислород и пожарът ще се разгори с нова сила.
11. В задимено помещение трябва да се придвижва пълзешком или на четири крака: колкото по-близо е до пода, толкова повече въздух има.
12. По възможност трябва да закрива носа и устата си с мокра кърпа, а ако е невъзможно, то може да го прави с ръкава – димът е силно токсичен.